Nå som skolestrukturen er konkludert avsluttet av både politisk posisjon og administrasjon, skulle Ranas befolkning kanskje slippe nok et kutt i skole og barnehage?
På grunn av færre barnefødsler og synkende elevtall, altså ikke dårlig økonomi i kommunen, mener adminstrasjonen og et flertall av politikerne at vi må være i konstant omstilling og kutte i driften hvert eneste år. Hva betyr kutt i drift i praksis? Kutt i skolebudsjettet betyr for eksempel:
enda flere elever i store klasser
mindre tid til oppfølging av elevene
mindre praktisk undervisning
mer sammenslåing av klasser
mindre tid for pedagogisk ledelse
Kutt i barnehagebudjsettet betyr for eksempel:
kutt av barnehageplasser
dårligere bemanning store deler av åpningstiden
mindre varierte aktiviteter
mindre planlegging for pedagogene
mindre tid til det enkelte barn
mindre tid for pedagogisk ledelse
Planlagt kutt i perioden er:
fra 8,0 til 26,4 årsverk i skole, redusering på drift fra 5,3 millioner til 17,4 millioner
fra 11 til 20 årsverk i barnehage, redusering på drift blir vanskelig, derfor foreslås strukturendring av barnehagene i Rana
Særlig skolebudsjettene har kjent på kutt over lang tid. Fra 2014 til 2018 viser GSI-tall at vi har allerede har kuttet 25 årsverk, mens elevtallet har endret seg fra 3041 til 3014. Differansen på elevene er altså 27 stykker. Samme argumentasjon presenters hvert år; færre barn og flere eldre skaper utfordringer for kommunens framtidige økonomi. Er det rett at barna og elevene våre i nåtid skal ta en uforholdsmessig stor del av regningen? Har ikke de rett til en god opplæring og voksne som har tid til å se hele mennesket?
Nå har politikerne våre fått bakgrunnstallene. Neste steg er budsjettforslag som legges fram 29.oktober og vedtas 18.desember. Lokalpolitikerne som er ansvarlige skole- og barnehageeiere,og som mener lovpålagte oppgaver må gjennomføres med god kvaliet i samarbeid med fagfolket, må nå kjenne sin besøkelsetid. Barna og elevene tåler ikke flere kutt!