Medlemsmøte med kunnskapsministeren


Etter nesten seks måneder så å si uten fysiske treffpunkt med medlemmene våre, kunne vi endelig invitere til medlemsmøte på Britannia Hotel i går. Da var det ekstra fint å få ta imot selveste kunnskapsministeren sammen med nesten 100 medlemmer fra Utdanningsforbundet Trondheim. 

I salen hadde vi medlemmer fra alle våre medlemsgrupper. Lærere fra barnehage, grunnskole, videregående og universitet/høyskole satt sammen med pedagoger fra støttesystemene, styrere og rektorer. 

Lokallagsleder Gry Camilla Tingstad fikk æren av å åpne møtet med å gratulere Guri Melby med innstillingen som ny leder i Venstre. Hun fortsatte med å takke for jobben Melby har gjort etter at hun, dagen etter nedstengingen 12. mars, ble kunnskapsminister i en tid da landet sto i den største krisen siden krigen. Videre understreket hun at Guri Melby er en kunnskapsminister som har tillit fra mange av landets lærere nettopp fordi hun selv har sin bakgrunn fra yrket. 

Etter en kort introduksjon fra Erling Moe, leder i Trondheim Venstre, gikk Guri Melby på podiet og holdt sin innledning som tok utgangspunkt i frafallsproblematikk i videregående skole. Kunnskapsministeren vet at frafall i videregående starter lenge før elevene går på videregående, og snakket om barnehage, grunnskole og støttesystemene i innledningen sin. Hun var innom kvalitetsforskjeller i barnehage og spurte hvordan vi kan bruke ressursene i barnehagen annerledes. Hun påpeker at vi har blitt bedre på tidlig innsats, men spør om vi fortsatt trenger å styrke spesialpedagogikken. Mange yrkesfagelever opplever yrkesfagene for teoritunge, og hun stiller spørsmål med mer valgfrihet. Kanskje trenger ikke alle like mye engelsk?

Med smittevernsfaglig lengde på mikrofonstativet ble det åpnet opp for dialog fra salen, og kunnskapsministeren fikk mange kloke innspill fra deltakerne. Det kom hjertesukk, konkrete spørsmål og gode tips og råd fra profesjonen. Kommuneøkonomi måtte nevnes. Lederne våre opplever en voldsom skvis mellom forsvarlig pedagogisk drift, smittevern og svært trange budsjett. “Vi trenger å få høre at det vi gjør er godt nok, når vi ikke får til absolutt alt.” 

Hvordan får vi flere menn i barnehagen? Vi trenger en minstenorm for lærertetthet i videregående, og normtall for bemanning i pedagogisk-psykologisk tjeneste. Hvordan beholder vi lærere i skolen, og hva gjør vi med den store andelen ukvalifiserte læreren i norske klasserom? Hva med midler til læremidler etter fagfornyelsen? Trenger barnehageeiere barnehagegefaglig kompetanse? Tida gikk fort, og etter en og en halv time måtte det settes strek. 

Etter et halvår der veldig mye av tida var har vært brukt på smittevern og koronatiltak var det mange som satte pris på å igjen få snakke om det faglige innenfor feltet vårt, hvordan vi sammen kan utvikle utdanningsfeltet. “Det er jo dette vi vil, nå tørster vi etter å jobbe med faget vårt igjen” kom det fra salen. Samtidig ble de økonomiske konsekvensene av korona problematisert. Guri Melby gjentok fra podiet at staten skal dekke de økte utgiftene barnehager og skoler har hatt som en følge av smitteverntiltak. Framover må vi sette trykket på at disse midlene må komme, og at de må være øremerket så de ikke forsvinner i det store sluket av tapte skatteinntekter.


Et sitat fra Stephen Covey fra en av rektorene i salen kan stå som en påminnelse til oss alle: “The main thing is to keep the main thing the main thing.” 

Vi takker alle medlemmer som deltok for engasjement, kloke innspill og gode spørsmål. En stor takk til kunnskapsministeren som initierte møtet - vi ser fram til samarbeidet videre.