– Forstår ikke hvor kritisk situasjonen er

Leder i Utdanningsforbundet, Geir Røsvoll, er kritisk til SVs krav om gratis barnehage. – Det viktigste nå er å løse bemanningskrisen i barnehagene, sier han.

Nylig ble det kjent at SVs viktigste krav i forhandlingene om revidert nasjonalbudsjett er gratis barnehage til alle

Geir Røsvoll mener SV bommer med prioriteringene.

– Jeg lurer på om det har gått opp for SV hvor store utfordringene i sektoren faktisk er. Dette er nok et bevis på at stortingspolitikere ikke forstår hvor kritisk bemanningssituasjonen i barnehagene er. Det virker ikke som de forstår alvoret, sier han.

Kostnaden for gratis barnehage i inneværende år er beregnet til 2,5 milliarder kroner. På årlig basis vil det koste rundt 6 milliarder, ifølge NRK.

Utdanningsforbundet har lagt frem en modell for å styrke barnehagesektoren. For 5,7 milliarder kroner vil vi kunne øke bemanningen i norske barnehager med 10.500 årsverk.

Dette vil blant annet sikre én ekstra barnehagelærer i alle ordinære barnehager i landet – for en kostnad som altså etter alt å dømme er lavere enn det SVs krav om gratis barnehage innebærer.

I VG i forrige uke beskrev Røsvoll situasjonen i barnehagesektoren som «en stor krise». Norge mangler flere tusen barnehagelærere. Rekrutteringen til yrket faller, og sektoren har et svært høyt sykefravær.

Det går til syvende og sist utover barna: I en fersk undersøkelse, som Respons Analyse har gjennomført for Utdanningsforbundet, svarer én av tre barnehagestyrere at de opplever at foreldre i stor eller noen grad er bekymret for barnas trygghet som følge av dagens bemanningssituasjon.

Røsvoll understreker at han i utgangspunktet er enig med SV i ønsket om å gjøre det gratis for barn å gå i barnehage.

– Men vi må gjøre det viktigste først, slik at vi faktisk kan kalle det et barnehagetilbud. Hvis vi fortsetter som nå, tilbyr vi bare gratis barnepass, sier Røsvoll.

– Må bli mer attraktivt

Det haster å ta grep for å bedre bemanningssituasjonen i sektoren, understreker Utdanningsforbundet-lederen.

– Det må bli mer attraktivt å jobbe i barnehage, sier Røsvoll.

Han påpeker at det er godt kjent hvilke virkemidler som skal til for å beholde og rekruttere flere barnehagelærere.

– Lønna må opp, og arbeidssituasjonen må bli bedre. Det aller viktigste nå er å sikre en mer stabil sektor og høyere bemanning, så vi unngår at folk sliter seg ut, sier Røsvoll.