Arbeidsbetingelser
opprettet 30.11.2011
(sist endret 15.01.2012 14:17)
Kunnskapsminister Kristin Halvorsen skal se på skolelederes arbeidssituasjon.
Stortingsmeldingen Tid til læring slår fast at god ledelse på alle nivå kan være avgjørende for elevenes læringsresultater. Tidsbrukutvalget anbefalte at forholdene for norske skoleledere legges til rette slik at de kan bruke mer tid på pedagogiske oppgaver. Nå følger Kunnskapsdepartementet opp meldingen med en kartlegging av skoleledernes arbeidsbetingelser og tid til ledelse.
Sammenliknes med andre
Utdanningsdirektoratet gjennomfører kartleggingen, og har engasjert forskere ved NIFU og NTNU Samfunnsforskning. De skal undersøke hva som virker inn på skoleledere i grunnskolen i deres prioritering av tid til det pedagogiske ledelsesarbeidet. Prosjektet skal også sammenligne arbeidsbetingelsene til norske skoleledere i grunnskolen med skoleledere i internasjonale studier, og med arbeidsbetingelsene i andre kommunale virksomheter.
Resultatene vil foreligge i juni 2012.
Må ha tilstrekkelige rammevilkår
Utdanningsforbundet mener politikerne på nasjonalt nivå må drive sterk påvirkning for å få kommuner og fylkeskommuner til å prioritere slik at skoleledere får tilstrekkelige rammevilkår. Det er viktig for at skolelederne kan utvikle gode skoler til beste for elevene. Vi er derfor svært fornøyd med at en slik kartlegging nå er satt i gang.