– Arbeidet mot mobbing har høy prioritet i Utdanningsforbundet og blant medlemmene våre, sier leder Mimi Bjerkestrand. – Og må hele tiden ha høyt fokus, fortsetter hun.
– Alle har ansvar for å si i fra, sa kunnskapsminister Kristin Halvorsen da manifestpartene og elever på Møllergata skole i dag var samlet ved underskrivingen av nytt mobbemanifest.
Manifest mot mobbing 2011-2014
Digital mobbing prioriteres
Manifestet legger stor vekt på å forankre mobbearbeidet sterkere lokalt. Det skal også jobbes med årlige fokusområder. Digital mobbing blir fokusområde i 2011.
– Fokus på digital mobbing er viktig, da denne ofte er enkel å ty til fordi den ikke utføres ansikt til ansikt, sa leder i Utdanningsforbundet, Mimi Bjerkestrand, da hun underskrev manifestet torsdag.

Statsministeren og kunnskapsministeren skrev under på nytt manifest mot mobbing. (Foto: Nina Ansteensen)
Grunnlaget for det revitaliserte manifestet er ellers det samme som ved oppstarten i 2002: At mobbing er en alvorlig krenking av enkeltmennesket som kan få konsekvenser for både barndommen, ungdoms- og voksenlivet. Partene forplikter seg til å arbeide for et inkluderende oppvekstmiljø og mot alle former for mobbing.
Partene forplikter seg til å ha løpende aktiviteter og tiltak, i tilegg rapportere om framdrift i en administrativ arbeidsgruppe der alle partene er representert. Arbeidsgruppa skal også utarbeide halvårlige rapporter.
Manifestperioden er for fire år, som vil gi rom for mer langsiktige tiltak. De tidligere manifestperiodene har vært toårige.
Oppfordrer til lokale manifest
Det viktigste arbeidet mot mobbing skjer i lokalmiljøet. Kommunene blir derfor oppfordret til å utarbeide sine egne lokale manifest. Ordførerne i hver enkelt kommune oppfordres til å signere lokale manifest sammen med manisfestpartnerne lokalt.
Kommunene kan gå inn på nettet og registrere seg som manifestpart og få tilsendt et ferdig utfylt lokalt manifest som skal undertegnes av ordføreren selv.
Barnehager og skoler er fortsatt viktige arenaer for antimobbearbeidet. Førskolelærere, lærere og ledere har et stort ansvar her.
– Det vektlegger også Utdanningsforbundet i vår brosjyre ’Mobbing – gjør du noe med det!’, sier Utdanningsforbundets leder.
Brosjyren kan du lese her
Manifestparter
I tillegg til Utdanningsforbundet er regjeringen, KS, Fagforbundet, Foreldreutvalget for grunnopplæringen, Skolenes landsforbund, Norsk Skolelederforbund og Foreldreutvalget for barnehager parter i Manifest mot mobbing. De to siste er med for første gang.