Lærerne skeptiske til nasjonale prøver
Stian Skaar, opprettet 01.09.2011
To av tre lærere mener nasjonale prøver slik de brukes i dag bør avvikles.
Dette viser en spørreundersøkelse som Respons Analyse har utført for Utdanningsforbundet. 910 medlemmer i Utdanningsforbundet har svart på undersøkelsen.
Undersøkelsen fra Respons Analyse
Dagbladet: Lærerne vil avskaffe nasjonale prøver
To av tre vil avvikle
67 prosent av lærerne er helt eller delvis enig i at nasjonale prøver slik de gjennomføres og brukes i dag, bør avvikles.
– Denne undersøkelsen viser at bruken og gjennomføringen av de nasjonale prøvene, og hvordan resultatene tolkes, har båret galt av sted, sier Mimi Bjerkestrand til Dagbladet.
Opplever pålegg og press
Nesten halvparten av lærerne har opplevd pålegg eller press fra skoleledelsen om å drille elevene fram mot nasjonale prøver. Av de som sier dette skjer i stor eller noen grad, mener 85 prosent at det har gått ut over undervisningsopplegget som er best for klassen.
- Nasjonale prøver skulle være et middel for å gi bedre undervisning, men har nå blitt et mål i seg selv. Medlemmene våre sier tydelig fra om at de ikke ønsker en slik uvettig bruk av rangering, sier lederen i Utdanningsforbundet.
Hastemøte
Onsdag var det hastemøte om nasjonale prøver med kunnskapsministeren, Utdanningsforbundet og andre organisasjoner. Der ble partene enige om veien videre for de nasjonale prøvene.
Nasjonale prøver - veien videre