Lærerne mister troen på nasjonale prøver
Stian Skaar, opprettet 23.05.2011
Resultater på nasjonale prøver er blitt et mål i seg selv, ikke et middel for å hjelpe elevene.
66 prosent av lærerne og 40 prosent av rektorene i norsk skole mener resultatfokuset rundt de nasjonale prøvene i for stor grad styrer skolenes prioriteringer, viser undersøkelser Respons har utført for Utdanningsforbundet.
Rektorundersøkelsen ble gjort 24. - 29. november i fjor, som telefonintervju.
Det er trukket et representativt utvalg av grunnskoler i Norge fra Pedlex. Det er gjort intervju med 300 rektorer.
Dette svarte rektorene (pdf)
Lærerundersøkelsen er gjort blant 725 ungdomsskolelærere. Det er trukket et representativt utvalg av Utdanningsforbundet medlemmer som er ungdomsskolelærere. Den er gjort som en web-undersøkelse i perioden 29. mars - 6. april i år.
Dette svarte lærerne (pdf)
Læreropprør mot konstant prøvepress (NRK)
– Prøvene er ment som et middel for å hjelpe elevene, men middelet har i økende grad blitt målet. Alt fokus er på resultatene, ikke på utviklingen til den enkelte elev. Det gjør at lærerne har begynt å miste troen på disse testene, sier Steffen Handal, sentralstyremedlem i Utdanningsforbundet, til NTB.
56 prosent av lærerne svarer at de ikke er enige i at testene bidrar til å øke elevenes motivasjon, og 43 prosent mener økt prestasjonspress er en viktig årsak til at motivasjonen faller hos elevene.
Utdanningsforbundet advarer spesielt mot utviklingen i Oslo.
– Ingen andre kommuner driver en så stor grad av kartlegging og testing som Oslo, og ingen andre steder blir resultatene brukt mer politisk enn i Oslo, sier Handal til NTB.
13.06.2011 11:00
Det er en farlig sport å sammenligne resultater på individnivå fra åttendeklasse til niendeklasse. Hvis en elev får 34 poeng på leseprøven i åttendeklasse og 35 poeng på leseprøven i niendeklasse, så vet man ikke mer enn akkurat det. Eleven kan ha blitt flinkere, ja, men eleven kan også ha hatt flaks med svarene sine uten egentlig å ha gjort særlig store framsteg det siste skoleåret. Noen lærere og skoleledere ser på de nasjonale prøvene som "alle prøvers mor", altså prøver som kan gi svar på absolutt alt mellom himmel og jord. Fullt så geniale er de nasjonale prøvene ikke.
På Utdanningsdirektoratets hjemmesider finnes det allerede veiledninger som forteller hvordan man kan bruke resultatene fra de nasjonale prøvene. Min egen erfaring at jeg gjennom de nasjonale prøvene får vesentlig og overraskende informasjon om en håndfull elever i klassen: Resten av resultatene kunne jeg langt på vei ha gjettet meg til. At noen elever kan være langt bedre eller langt dårligere lesere enn hva de til daglig framstår som, synes jeg det er veldig nyttig å få vite!
Les hele diskusjonen i diskusjonsforumet