Bruttopensjon gir titusener av kroner mer i pensjon i året enn pensjonsordningen regjeringen foreslo i 2009. Det viser beregninger Statens pensjonskasse (SPK) har gjennomført for Unio.
 
SPKs beregninger finner du i et nytt notat fra Unios-sjeføkonom Erik Orskaug, der konklusjonen er klar: For det store flertallet av ansatte i offentlig sektor er en den videreførte AFP- og tjenestepensjonsordningen fra 2009-oppgjøret langt bedre enn regjeringens forslag om et såkalt kombinasjonsalternativ. Regjeringen trakk til slutt sitt forslag på grunn av motstanden fra en samlet fagbevegelse.

- Unio vant i 2009 fram i kampen for en trygg og solidarisk pensjon for flertallet av de offentlige ansatte. De færreste jobber helt til de er 67 år. Unio prioriterte en anstendig pensjon for de som må gå av når de er 62 år. Det er viktigere enn å premiere de raske og friske som kan jobbe lengre. Vi sier ikke at pensjonsordninga er perfekt, men dette verdivalget står vi på, sier Unio-leder Anders Folkestad.

Unios notatserie nr. 1/2011: Brutto er best