Livsfasepolitikk / seniorpolitikk
opprettet 25.06.2008
(sist endret 22.09.2010 15:26)
Ett av delmålene i IA-avtalen er å øke den reelle pensjoneringsalderen i norsk arbeidsliv. Senter for seniorpolitikk (SSP) er et viktig redskap i arbeidet med dette.
Utdanningsforbundet mener arbeidslivet må ha rom for variert innsats og funksjonsevne gjennom livet. Motivasjonen til å bli i arbeidslivet må styrkes, og utstøtingsmekanismene må dempes.Utdanningsforbundet vil arbeide for seniorpolitiske tiltak som gjør at flere velger å stå lenger i arbeid. Utdanningsforbundet vil også ha et særskilt fokus på unge arbeidstakeres arbeidsvilkår.
Arbeidsgiver har et hovedansvar for å gjennomføre og videreutvikle en livsfaseorientert personalpolitikk. Livsfaseorientert personalpolitikk, eller livsfasepolitikk, betyr at det skal tas hensyn til den enkelte arbeidstaker ut fra alder, hvilken livsfase den enkelte medarbeider er i , funksjonsevne, kompetanse og hvordan alderssammensetningen er i virksomheten. Utforming og gjennomføring av livsfasepolitikken bør bestemmes i den enkelte virksomhet i et samarbeid mellom arbeidstaker- og arbeidsgiversiden.
I IA-avtalen er det et mål å øke den reelle pensjoneringsalderen i norsk arbeidsliv. Senter for seniorpolitikk (SSP) er et viktig redskap i arbeidet med dette. Det er et kompetansesenter som arbeider med stimulering og utvikling av god seniorpolitikk i privat og offentlig virksomhet. Arbeidslivets organisasjoner, regjeringa, representant fra forskermiljøet og andre organisasjoner er representert i styret og på årsmøtet.
Aksjonen VinnVinn som er en del av SSPs virksomhet, gir informasjon og veiledning som kan hjelpe deg å finne ut hva som er viktig for deg og hvordan du vil ha det på jobben. Som arbeidsgiver eller tillitsvalgt finner du nyttige verktøy til utviklingen av virksomhetens seniorpolitikk.
.